Pelet drewniany – ekologiczny materiał grzewczy
Istnieje wiele alternatywnych źródeł energii, które uzyskały szczególne zainteresowanie w ostatnich latach. Coraz większy nacisk, który kładzie się na ekologię oraz bezpieczeństwo użytkowania, skłania do poszukiwania paliw nowej generacji. Pellety drewniane cieszą się coraz większą popularnością od wielu lat. Są nie tylko ekologiczną formą opału, lecz także dużo bezpieczniejszą i tańszą.
Procesu produkcji w pełni opiera się na odnawialnych źródłach. Jest on zgodny z zasadami ekologii i nieszkodliwy dla środowiska. Pelet drewniany, zostaje pozyskany z surowca, który jest produktem ubocznym przemysłu drzewnego. Są nim rozdrobnione odpady drzewne, podlegające procesowi kompresowania. Z tego tytułu pellet jest on relatywnie tani. Mimo to, materiał cechuje się świetnymi właściwościami energetycznymi. Parametry te nie odbiegają znacząco od klasycznych paliw takich, jak: węgiel drzewny, paliwa kopalne, czy gaz ziemny.
Kolejną cechą tego granulatu jest niska zawartość popiołu. Dla konsumenta oznacza to mniejszy nakład pracy podczas obsługi pieca. Materiał ten świetnie nadaje się jako surowiec energetyczny do wykorzystywania w domu, halach produkcyjnych lub budynkach publicznych.
Naturalne, bezpieczne paliwo opałowe
Nowoczesne, naturalne źródła energii – w tym pelet – są bezpieczniejsze w porównaniu do standardowych materiałów. W przypadku granulatu drzewnego, nie ma mowy o ulatniających się oparach czy wyciekach. Alternatywny opał jest nieszkodliwy dla otoczenia, zagrożenie samozapłonu zostało w tym przypadku ograniczone do minimum.
Co istotne, produkt ten emituje bardzo niski poziom dwutlenku węgla, przez co używanie tego rodzaju paliwa, chroni środowisko. Pellet drewniany jest kompresowany poprzez prasowanie. Nie dodaje się do niego żadnych substancji klejących, które – jak wiadomo – mogą być potencjalnie niebezpieczne. Dodatkowo posiada on przyjemny, leśny zapach.