Pellet ze słomy – tania alternatywa czy dobre paliwo?
Pellet ze słomy jest tańszy od pelletu drzewnego zarówno w przeliczeniu na tonę, jak i na kilowatogodzinę ciepła, ale ma niższą wartość opałową, zostawia kilka–kilkanaście razy więcej popiołu i wymaga kotła przystosowanego do paliw agro.
W odpowiednim urządzeniu – zwłaszcza w gospodarstwie rolnym lub dużej kotłowni z automatycznym odpopielaniem – to dobre i ekonomiczne paliwo. W zwykłym palniku do pelletu drzewnego może sprawiać problemy.
Jako producent obu rodzajów paliwa – pelletu drzewnego Mako Premium i Classic oraz pelletu ze słomy Mako AGRO – nie mamy interesu w tym, żeby przemilczać wady którejkolwiek z opcji. Poniżej porównujemy oba paliwa na danych z badań i z naszego cennika, liczymy koszt 1 kWh, pokazujemy, ile popiołu zostaje w sezonie, i wyjaśniamy, w jakich kotłach pellet słomiany sprawdza się najlepiej.
Czym jest pellet ze słomy (agro pellet)?
Pellet ze słomy to granulat opałowy wytwarzany z rozdrobnionej i sprasowanej słomy – najczęściej pszennej, żytniej, jęczmiennej lub rzepakowej. Ma postać walców o średnicy 6–8 mm, podobnych do pelletu drzewnego, ale należy do innej grupy paliw: biomasy niedrzewnej, czyli tzw. agro pelletu.
Różnica wobec pelletu drzewnego nie dotyczy tylko surowca. Słoma zawiera więcej substancji mineralnych, w tym potasu i chloru, dlatego daje więcej popiołu, który topi się w niższej temperaturze. Z tego powodu pellet ze słomy i pellet drzewny klasyfikują osobne normy: drzewny – PN-EN ISO 17225-2 (klasy A1, A2, B), a niedrzewny – PN-EN ISO 17225-6. Oznaczenia A1 i A2, które znasz z worków pelletu drzewnego, nie dotyczą słomy. Więcej o klasach pelletu drzewnego przeczytasz w artykule czy pellet A1 jest lepszy od A2.
Pellet słomiany ma też drugie zastosowanie – jako ściółka dla zwierząt. To jednak inny produkt o innych wymaganiach; jeśli szukasz granulatu do boksów lub kurników, zajrzyj do oferty pelletu ściółkowego.
Jak powstaje pellet ze słomy?
Słomę z bel rozdrabnia się, w razie potrzeby dosusza, a następnie przeciska pod wysokim ciśnieniem przez otwory matrycy granulatora. Temperatura i ciśnienie uplastyczniają ligninę zawartą w słomie, która spaja granulki bez dodatku klejów. Na tonę pelletu potrzeba nieco ponad tonę słomy – ok. 1,1 t przy typowej wilgotności surowca – bo w procesie odparowuje część wody. Szerzej o samym procesie piszemy w tekście z czego robi się pellet.
Pellet ze słomy czy drewna – porównanie parametrów
Pellet ze słomy wygrywa ceną, a pellet drzewny – wartością opałową, ilością popiołu i bezobsługowością. Różnica w kaloryczności wynosi ok. 10–15%, ale różnica w ilości popiołu jest kilku-, a nawet kilkunastokrotna i to ona w praktyce decyduje o wyborze kotła.
|
Parametr |
Mako AGRO (słoma) |
Mako Classic (drewno) |
Mako Premium (drewno) |
|
Wartość opałowa |
ok. 15,2–15,8 MJ/kg (4,2–4,4 kWh/kg)* |
17,72 MJ/kg (4,92 kWh/kg) |
17,92 MJ/kg (4,98 kWh/kg) |
|
Zawartość popiołu |
ok. 3–8%* |
0,5% |
0,35% |
|
Popiół z 1 tony paliwa |
ok. 30–80 kg |
ok. 5 kg |
ok. 3,5 kg |
|
Temperatura mięknienia popiołu |
ok. 860–900°C* |
ok. 1 190°C (trociny świerkowe)* |
ok. 1 190°C (trociny świerkowe)* |
|
Norma |
PN-EN ISO 17225-6 (pelety niedrzewne) |
PN-EN ISO 17225-2 |
PN-EN ISO 17225-2 |
|
Cena (makopellets.pl, 10.2026) |
1 399 zł/t |
2 159 zł/t |
2 249 zł/t |
|
Koszt 1 kWh energii w paliwie |
ok. 0,32–0,33 zł |
ok. 0,44 zł |
ok. 0,45 zł |
* Wartości typowe dla pelletu ze słomy i trocin według badań: wartość opałowa pelletu ze słomy pszennej 15,76 MJ/kg (badanie publikowane w „Inżynierii Rolniczej”) i 15,2 MJ/kg w zestawieniach branżowych; zawartość popiołu w słomie zbóż od 3–4% do ponad 10% zależnie od źródła; temperatury topliwości popiołu słomy zbożowej i trocin świerkowych według zestawienia A. Kowalczyk-Juśko („Popiół z różnych roślin energetycznych”, Proceedings of ECOpole, 2009). Parametry pelletu drzewnego i ceny – karty produktów Mako.
Jak czytać tę tabelę? Za każde 100 zł wydane na energię w pellecie Classic, w pellecie ze słomy płacisz ok. 73–75 zł. W zamian na każdą tonę spalonego paliwa wynosisz z popielnika nie 5 kg, lecz kilkadziesiąt kilogramów popiołu, który topi się o ok. 300°C wcześniej niż popiół z drewna.
Jaka jest kaloryczność pelletu ze słomy?
Kaloryczność, czyli wartość opałowa pelletu ze słomy, wynosi zwykle ok. 15–16 MJ/kg, co odpowiada 4,2–4,4 kWh energii z każdego kilograma. To o ok. 10–15% mniej niż w pellecie drzewnym, którego wartość opałowa mieści się w przedziale 16,5–19 MJ/kg (Mako Classic: 17,72 MJ/kg, Mako Premium: 17,92 MJ/kg).
Na kaloryczność wpływają trzy czynniki:
- Rodzaj słomy – słoma zbóż i słoma rzepakowa różnią się składem i zawartością popiołu; im więcej popiołu, tym niższa wartość opałowa.
- Wilgotność – każdy dodatkowy procent wody obniża ilość ciepła, bo część energii idzie na jej odparowanie.
- Zanieczyszczenia – ziemia i piasek zebrane z polem razem ze słomą podnoszą zawartość popiołu i obniżają kaloryczność.
Praktyczne przeliczenie: żeby uzyskać tyle ciepła, ile daje 1 tona pelletu Classic (4 920 kWh), potrzebujesz ok. 1,12–1,17 tony pelletu ze słomy. Przy cenach z naszego cennika to koszt ok. 1 570–1 630 zł zamiast 2 159 zł.
Ile kosztuje pellet ze słomy i czy to się opłaca?
Pellet ze słomy Mako AGRO kosztuje 1 399 zł za tonę (cennik makopellets.pl, październik 2026), czyli o ok. 35% mniej niż pellet drzewny Classic. W przeliczeniu na energię daje to ok. 0,32–0,33 zł za 1 kWh wobec ok. 0,44 zł w pellecie Classic i 0,45 zł w Premium. Opłaca się – pod warunkiem że kocioł spala go z dobrą sprawnością.
Pellet AGRO zamówisz w dwóch wariantach: z transportem na karcie Mako AGRO albo jako pellet ze słomy w big bagu 980 kg – wygodny przy rozładunku wózkiem widłowym lub ładowaczem, standardowym wyposażeniu gospodarstwa.
Kalkulacja rocznego kosztu ogrzewania
Założenia: sprawność kotła 85% na obu paliwach, wartość opałowa AGRO 4,3 kWh/kg (środek przedziału z badań), popiół AGRO 3–8%, ceny z cennika Mako z października 2026.
|
Scenariusz |
Pellet ze słomy AGRO |
Pellet drzewny Classic |
Różnica |
|
Dom ok. 150 m², 15 000 kWh ciepła rocznie |
ok. 4,1 t, ok. 5 740 zł |
ok. 3,6 t, ok. 7 740 zł |
ok. 2 000 zł rocznie na korzyść AGRO |
|
Popiół – dom |
ok. 120–330 kg na sezon |
ok. 18 kg na sezon |
kilkukrotnie więcej opróżniania popielnika |
|
Duży obiekt / gospodarstwo, 150 000 kWh ciepła rocznie |
ok. 41 t, ok. 57 400 zł |
ok. 36 t, ok. 77 400 zł |
ok. 20 000 zł rocznie na korzyść AGRO |
|
Popiół – duży obiekt |
ok. 1,2–3,3 t rocznie |
ok. 0,2 t rocznie |
konieczne automatyczne odpopielanie |
Koszty ukryte – o czym kalkulator nie mówi
Oszczędność z tabeli jest realna tylko przy dwóch warunkach: kocioł musi być przystosowany do paliw agro, a jego obsługa – zaplanowana. Na koszt całkowity wpływają:
- Sprawność na danym paliwie – jeśli palnik nie radzi sobie z popiołem i sprawność spada, przewaga ceny maleje. W naszej kalkulacji pellet ze słomy pozostaje tańszy, dopóki efektywna sprawność spalania nie jest niższa o ponad ok. 25% niż na pellecie drzewnym.
- Czas obsługi – częstsze czyszczenie palnika, wymiennika i popielnika; w domu to realna praca, w obiekcie z automatyką – głównie koszt energii napędów.
- Serwis – osady i korozja na wymienniku przy niewłaściwym kotle skracają jego żywotność.
- Zagospodarowanie popiołu – kilka ton rocznie w dużym obiekcie trzeba gdzieś przechowywać i wywieźć.
Więcej o liczeniu kosztów ogrzewania pelletem znajdziesz na stronie opłacalność ogrzewania pelletem.
Wady pelletu ze słomy
Główne wady pelletu ze słomy to duża ilość popiołu, niska temperatura topnienia popiołu prowadząca do spieków, wyższa zawartość chloru i potasu sprzyjająca korozji oraz niższa wartość opałowa. Wszystkie mają jedno źródło – skład mineralny słomy – i wszystkie da się ograniczyć właściwym kotłem.
- Więcej popiołu – ok. 30–80 kg z każdej tony wobec 3,5–5 kg z pelletu drzewnego Mako. Popielnik napełnia się wielokrotnie szybciej.
- Niska temperatura topnienia popiołu – popiół słomy zbożowej zaczyna się spiekać już w ok. 800°C i mięknie w ok. 860–900°C, podczas gdy popiół z trocin świerkowych mięknie w ok. 1 190°C. W gorącej strefie palnika powstają twarde spieki.
- Chlor i potas – związki tych pierwiastków w spalinach osadzają się na powierzchniach wymiennika i przyspieszają korozję, szczególnie przy niskiej temperaturze powrotu.
- Niższa wartość opałowa – na ten sam efekt cieplny potrzeba ok. 12–17% więcej paliwa, więc zasobnik trzeba częściej uzupełniać.
- Zmienna jakość na rynku – parametry zależą od rodzaju słomy, jej zanieczyszczenia i procesu produkcji. Kupując pellet ze słomy, pytaj producenta o wyniki badań, a nie tylko o cenę.
Jak ograniczyć spieki przy paleniu pelletem ze słomy?
Spieki powstają, gdy temperatura w strefie spalania przekracza temperaturę mięknienia popiołu. Najskuteczniej ograniczają je:
- Palnik z ruchomym rusztem lub mechanizmem rozbijania i usuwania spieków – to podstawowe wyposażenie kotła do paliw agro.
- Niższa temperatura w strefie spalania – mniejsza dawka paliwa przy większej liczbie cykli i odpowiednio dobrane powietrze pierwotne.
- Regularne czyszczenie – zanim spiek urośnie i zablokuje podawanie paliwa.
- Ustawienia producenta kotła dla paliwa agro – wiele sterowników ma osobny tryb lub profil dla biomasy niedrzewnej.
Jeśli spiek już powstał, usuń go mechanicznie po wygaszeniu i wystudzeniu palnika. Nie skuwaj spieków w pracującym kotle.
Zalety pelletu ze słomy
Najważniejsze zalety pelletu ze słomy to najniższy koszt energii wśród paliw pelletowych, lokalny i odnawialny surowiec oraz możliwość obniżenia rachunków w obiektach, które zużywają dużo ciepła. Im większe zużycie, tym bardziej różnica w cenie przekłada się na konkretne kwoty.
- Niższy koszt ciepła – ok. 0,32–0,33 zł/kWh wobec ok. 0,44–0,45 zł/kWh w pellecie drzewnym, czyli ok. 25% mniej.
- Surowiec z rolnictwa – słoma jest produktem ubocznym uprawy zbóż i rzepaku, więc paliwo nie konkuruje z drewnem i produkcją mebli o ten sam surowiec.
- Paliwo odnawialne – słoma odrasta co roku, a CO₂ uwolniony przy spalaniu został wcześniej pochłonięty przez rośliny.
- Wygodna forma – w porównaniu z bałami słomy pellet zajmuje mniej miejsca, nie pyli tak mocno i można go podawać automatycznie.
- Możliwe wykorzystanie popiołu – popiół ze słomy zawiera potas, ale nadaje się do wykorzystania tylko przy potwierdzonym składzie i zgodnie z przepisami. Szczegóły w artykule popiół z pelletu jako nawóz.
W jakim kotle można palić pellet ze słomy?
Pellet ze słomy można palić w kotle, którego producent dopuszcza paliwa agro lub biomasę niedrzewną – najlepiej z palnikiem wyposażonym w ruchomy ruszt albo mechanizm usuwania spieków i z dużym lub automatycznym popielnikiem. Zwykły palnik retortowy do pelletu drzewnego A1 najczęściej nie poradzi sobie z ilością popiołu i spiekami.
Czego szukać w kotle do pelletu słomianego:
- Wpisu w instrukcji lub deklaracji producenta, że kocioł jest przeznaczony do pelletu niedrzewnego (agro, ze słomy).
- Palnika z ruchomym rusztem, rusztem schodkowym lub zgarniaczem spieków.
- Automatycznego odpopielania lub popielnika o dużej pojemności – w dużych obiektach to warunek konieczny.
- Wymiennika łatwego do czyszczenia, najlepiej z automatycznymi turbulatorami.
- Sterownika z osobnym profilem dla paliw agro.
Sprawdź też warunki gwarancji. Spalanie paliwa, którego producent kotła nie dopuszcza w instrukcji, może skutkować utratą gwarancji – to częsty i kosztowny błąd przy przejściu z pelletu drzewnego na słomiany.
Jak palić pelletem ze słomy?
Praktyczne zasady, które zmniejszają ryzyko problemów:
- Zaczynaj od ustawień producenta kotła dla paliwa agro, a nie od ustawień dla pelletu drzewnego.
- Obserwuj palnik przez pierwsze dni – jeśli pojawiają się spieki, zmniejsz dawkę paliwa lub zwiększ częstotliwość czyszczenia.
- Ustal stały harmonogram czyszczenia popielnika i wymiennika – przy dużym zużyciu nawet codziennie.
- Przechowuj pellet w suchym miejscu – zawilgocony pellet rozsypuje się i spala gorzej.
- Nie mieszaj samodzielnie pelletu ze słomy z drzewnym w proporcjach „na oko”, jeśli producent kotła tego nie przewiduje – zmienne paliwo utrudnia stabilną pracę palnika.
Pellet AGRO dla gospodarstw i dużych obiektów
Największe korzyści z pelletu ze słomy uzyskują użytkownicy, którzy zużywają dużo ciepła i mają kotły z automatycznym odpopielaniem: gospodarstwa rolne, budynki inwentarskie, suszarnie, szklarnie, warsztaty, hale i duże kotłownie. Przy zużyciu rzędu 150 MWh ciepła rocznie różnica w koszcie paliwa sięga ok. 20 000 zł na sezon.
Dlaczego pellet ze słomy szczególnie pasuje do takich obiektów:
- Skala zużycia – przy kilkudziesięciu tonach paliwa rocznie oszczędność ok. 25% na koszcie energii to kwoty, które realnie zmieniają budżet ogrzewania.
- Kotły przemysłowe i rolnicze – urządzenia o większej mocy częściej mają ruchome ruszty, automatyczne odpopielanie i czyszczenie wymiennika, czyli dokładnie to, czego wymaga paliwo agro.
- Logistyka big bagów – pellet ze słomy w big bagu 980 kg rozładujesz wózkiem widłowym albo ładowaczem czołowym i przechowasz pod wiatą lub w magazynie.
- Obsługa na miejscu – w gospodarstwie i obiekcie z obsługą techniczną czyszczenie kotła i wywóz popiołu wpisują się w codzienne prace.
Kiedy pellet AGRO nie jest dobrym wyborem nawet w gospodarstwie? Jeśli kotłownia ma palnik zaprojektowany wyłącznie do pelletu drzewnego albo nikt nie może regularnie kontrolować kotła. Wtedy lepiej wybrać pellet drzewny Classic, a do pelletu ze słomy wrócić przy wymianie kotła.
Pellet ze słomy – opinie użytkowników
Opinie o pellecie ze słomy są skrajne i prawie zawsze zależą od kotła, a nie od samego paliwa. Użytkownicy kotłów przystosowanych do paliw agro chwalą przede wszystkim niski koszt ogrzewania; problemy zgłaszają głównie osoby, które spalają pellet słomiany w palniku do pelletu drzewnego.
Z rozmów z klientami i instalatorami wynikają trzy powtarzające się wnioski:
- W kotle agro z ruchomym rusztem pellet ze słomy pracuje stabilnie, a oszczędność jest odczuwalna już w pierwszym sezonie.
- W palniku retortowym do pelletu A1 najczęstsze problemy to spieki blokujące palnik, szybko zapełniający się popielnik i częstsze wygaszanie kotła.
- Pellety różnych producentów zachowują się różnie – stąd zaufanie do dostawcy, który podaje parametry i ma stałe źródło surowca.
Dla kogo pellet ze słomy, a dla kogo lepszy drzewny?
Pellet ze słomy to dobry wybór, jeśli masz kocioł przystosowany do paliw agro i priorytetem jest najniższy koszt ciepła. Pellet drzewny wybierz, jeśli masz palnik do pelletu A1 lub chcesz, by kocioł pracował możliwie bezobsługowo.
|
Sytuacja |
Lepszy wybór |
|
Kocioł przystosowany do paliw agro, priorytet: najniższy koszt ciepła |
pellet ze słomy Mako AGRO |
|
Gospodarstwo rolne, budynki gospodarcze, duża kotłownia z automatycznym odpopielaniem |
pellet ze słomy Mako AGRO (po potwierdzeniu dopuszczenia paliwa przez producenta kotła) |
|
Palnik do pelletu drzewnego klasy A1 |
pellet drzewny Classic lub Premium |
|
Dom jednorodzinny, mało czasu na czyszczenie kotła |
pellet drzewny Premium |
|
Kocioł na gwarancji bez dopuszczenia paliw agro w instrukcji |
pellet drzewny – do czasu potwierdzenia u producenta kotła |
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy pellet ze słomy jest dobry?
Tak, jeśli spalasz go w kotle przystosowanym do paliw agro. Daje ok. 25% tańsze ciepło niż pellet drzewny, ale zostawia kilka–kilkanaście razy więcej popiołu i ma skłonność do spieków. W zwykłym palniku do pelletu drzewnego nie jest dobrym wyborem.
Czy można palić pelletem ze słomy w zwykłym piecu na pellet?
Technicznie często się da, ale nie jest to zalecane. Palnik do pelletu drzewnego nie radzi sobie z ilością popiołu i jego niską temperaturą topnienia, co prowadzi do spieków. Spalanie paliwa niedopuszczonego w instrukcji kotła może też skutkować utratą gwarancji.
Ile kosztuje tona pelletu ze słomy?
Pellet ze słomy Mako AGRO kosztuje 1 399 zł za tonę (cennik makopellets.pl, październik 2026). W przeliczeniu na energię to ok. 0,32–0,33 zł za 1 kWh wobec ok. 0,44 zł za kWh w pellecie drzewnym Classic.
Jaka jest kaloryczność pelletu ze słomy?
Wartość opałowa pelletu ze słomy wynosi zwykle ok. 15–16 MJ/kg, czyli 4,2–4,4 kWh/kg. To o ok. 10–15% mniej niż w pellecie drzewnym, który ma 16,5–19 MJ/kg.
Ile popiołu zostaje po spaleniu pelletu ze słomy?
Zwykle ok. 3–8% masy paliwa, czyli 30–80 kg popiołu z każdej tony. Z pelletu drzewnego Mako Classic zostaje ok. 5 kg, a z Premium ok. 3,5 kg popiołu na tonę.
Czy pellet ze słomy niszczy piec?
Nie niszczy kotła przystosowanego do paliw agro. W kotle do pelletu drzewnego chlor i potas ze słomy mogą przyspieszać korozję i osady na wymienniku, a spieki – uszkadzać palnik i podajnik.
Czy pellet ze słomy ma certyfikat ENplus?
Nie. ENplus to system certyfikacji pelletu drzewnego. Pellet ze słomy klasyfikuje norma PN-EN ISO 17225-6 dla peletów niedrzewnych, a o jego jakości świadczą wyniki badań laboratoryjnych przekazane przez producenta.
Czym różni się pellet ze słomy od brykietu ze słomy?
Pellet to drobne granulki o średnicy 6–8 mm, które można podawać automatycznie do palnika. Brykiet to większe kostki lub walce przeznaczone do ręcznego załadunku, np. do kominka lub kotła zasypowego. Więcej o tym paliwie piszemy w artykule o brykiecie opałowym.
Podsumowanie: tania alternatywa czy dobre paliwo?
Pellet ze słomy jest jednym i drugim – pod warunkiem że dopasujesz go do kotła:
- Daje ok. 25% tańsze ciepło niż pellet drzewny (ok. 0,32–0,33 zł/kWh wobec 0,44–0,45 zł/kWh).
- Wymaga kotła do paliw agro – z ruchomym rusztem lub zgarniaczem spieków i dużym albo automatycznym popielnikiem.
- Najwięcej zyskują gospodarstwa i duże obiekty, w których oszczędność liczy się w tysiącach złotych na sezon.