Pellet opałowy – wielozadaniowe paliwo
Wiele osób szuka alternatywnych i ekologicznych źródeł energii. Nowoczesna technologia sprawia, iż dostępność materiałów, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale tańsze niż klasyczne paliwa, jest naprawdę wysoka. Jednym z nich jest pellet opałowy. Ten rodzaj paliwa, idealnie nadaje się do opału. Jest pozyskiwany ze źródeł odnawialnych, przez co jego koszt jest niższy w stosunku do innych surowców. Wytwarzany jest z naturalnych materiałów, najczęściej są to produkty uboczne, obróbki lub uprawy roślin.
Cały proces wytwarzania pelletu został zaprojektowany w trosce o środowisko oraz bezpieczeństwo użytkowania. Produkt ten bardzo dobrze spełnia swoje zadanie podczas użytku w gospodarstwie domowym, przemyśle czy nawet do zapewnienia ogrzewania w budynkach publicznych. Jest bardzo wydajny. Podczas jego produkcji, elementy roślinne poddaje się prasowaniu, przez co wielokrotnie podwyższa się wartości energetyczne pelletu.
Drugim plusem kondensacji tego materiału, jest mała ilość miejsca, którą zajmuje podczas przechowywania oraz transportu. W przypadku standardowych paliw powierzchnia ta jest dużo większa. Pellet na opał to czyste, ekologiczne oraz tanie w zakupie i użytkowaniu paliwo, które zyskuje coraz większą popularność.
Generalnie możemy wyróżnić kilka rodzajów pelletu:
- pellet agro,
- pellet z łuski słonecznika,
- pellet drzewny,
- pellet zrobiony z innych odpadów.
Z wyżej wymienionych, najbardziej popularnym jest pellet drzewny. Wytwarza się go z trocin oraz odpadów drewnianych, które pozostają w tartakach czy stolarniach. Możemy go spotkać w postaci małych wałeczków długości ok. 20mm. Jest doskonałym zamiennikiem dla węgla czy gazu.
Pellet jako bezpieczne źródło energii
Takie materiały, jak gaz ziemny czy węgiel, podczas spalania i przechowywania, niosą za sobą pewne ryzyko. Surowce te nie tylko zanieczyszczają atmosferę, poprzez emisję dużej ilości dwutlenku węgla, lecz również stwarzają groźbę wybuchu lub samozapłonu materiału przeznaczonego na opał. Pellet posiada praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych podczas spalania. Bezpieczeństwo jego użytkowania jest znacznie większe w porównaniu z wyżej wymienionymi paliwami.
Rodzaje pelletu
Na naszym rynku istnieje wiel rodzajów pelletu. Jednak warto dowiedzieć się, jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni dla nas. Generalnie warto przyjąć zasadę, że dobrej jakości pellet ma wysoką efektywność spalania oraz po spaleniu jest bardzo mały odrzut. Przy zakupie warto zwracać uwagę na klasy pelletu.
Wyróżniamy następujące klasy pelletu:
- pellet klasy A1: jak sama nazwa wskazuję, jest to najlepsza klasa pelletu. Ten rodzaj pelletu produkowany jest z drewna, które nie było poddawane różnego rodzaju obróbce chemicznej. Przy zakupie takiej klasy pelletu, możemy być pewni, że mamy produkt najwyższej jakości. Warto nadmienić, że pellet tej klasy będzie droższy od pozostałych, ale wartość opałowa będzie tutaj najwyższa. Tej klasy pellet będzie idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy szukają pelletu do kominka.
- pellet klasy A2: biomasa tej klasy posiada niską temperaturę topnienia, produkowana jest z kory i innych odpadów drewnianych. Wartość opałowa w porównaniu z klasą I będzie niższa, ale również możemy się spodziewać niższej ceny rynkowej. Tej klasy biomasa sprawdzi się przy paleniu w kotłach.
- pellet klasy B: najniższa klasa pelletu, produkowana jest z odpadów i drewnianych produktów ubocznych. Ten rodzaj pelletu ze względu na swoją niską wartość opałową będzie najtańszy na rynku. Niestety nie będzie on się nadawał do automatycznych pieców, ponieważ wielkość granulatu jest inna w porównaniu z wyższej jakości pelletem. Pellet klasy B będzie idealnym rozwiązaniem w przemyśle i dużych piecach zasypowych.
Materiały na opał – pellet – cena
Ze względu na sposób, w jaki powstaje materiał do stworzenia pelletu, jego koszt jest zauważalnie niższy niż w przypadku innych paliw. Porównując jego wartość opałową oraz koszty transportu i przechowywania, jest to najkorzystniejsze, pod względem ekonomicznym, źródło energii. Dodając do tego korzyści z niskiej emisji dymu oraz dużego bezpieczeństwa użytkowania, jest to bardzo dobry produkt na opał. Pelet – cena to tylko jedna z wielu zalet tego materiału.
Jego koszt, według prognoz, będzie utrzymywał się na niezmienionym poziomie przez bardzo długi okres. To gwarancja zadowolenia użytkowników oraz stabilne źródło ciepła i energii. Przyjemny i nieszkodliwy zapach oraz naturalne pochodzenie czynią go paliwem przyszłości.