TYLKO TERAZ - DARMOWA DOSTAWA DO 08-10-2023

Lista wpisów
Lista wpisów
Pellet ze słomy – czy warto?
17.10.2021
#MAKO
#PELLET
#SŁOMA

Pellet ze słomy – czy warto?

Do tej pory Polska była uważana jako kraj, który słynie z produkcji węgla. Niestety używanie do opału węgla jest bardzo niekorzystne dla naszego środowiska. Na szczęście na rynku pojawił się taki produkt jak pellet. Pellet staje się coraz bardziej popularnym paliwem na naszym rynku. Cofając się kilka lat do tyłu nikt z nas nie wiedział czym dokładnie jest pellet ani do czego może być wykorzystywany. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej produktów tego typu np. pellet ze słomy. Używanie tego typu produktów jest korzystne dla naszej przyrody co przyciąga wielu zwolenników w naszym społeczeństwie.

Produkcja pelletu

Słoma to pozostałość po roślinach uprawnych takich jak różnego rodzaju zboża np. jęczmień, pszenica. Z takiej słomy produkuje się mały granulat czyli pellet ze słomy. Zmiana słomy na pellet ma wiele plusów. Granulki pelletu ze słomy nie wytwarzają pyłu, poprzez proces granulacji, który zachodzi w około 90°C znacznie obniża się ryzyko występowania różnego rodzaju grzybów czy drobnoustrojów.

Wykorzystanie pelletu

Tego typu pellet można wykorzystywać w dwojaki sposób. Można użyć go jako doskonałe biopaliwo. Parametry opałowe słomy są bardzo korzystne, wynoszą one około 14-16 MJ/kg. Przy tym pozostałość popiołu wynosi kilka procent. Takie parametry powodują, że pellet ze słomy jest bardzo opłacalnym środkiem do ogrzewania naszych domów.

Pelet ściółkowy

Tego rodzaju produkt możemy również wykorzystać jako ściółkę dla zwierząt. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Idealnie nadaje się do hodowli indyków, brojlerów i koni. Pellet ze słomy posiada bardzo wysoką wchłanialność wilgoci, jest dużo lepszym izolatorem od zwykłej słomy. Szczególnie w zimne dni, takie rozwiązanie może być dla hodowców bardzo korzystne. Kolejną zaletą pelletu są jego właściwości eliminowania nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach hodowlanych. Takie cechy powodują, że tego typu produkt jest idealnym rozwiązaniem dla wielu hodowców zwierząt.

Przechowywanie pelletu

Warto zadbać o to, by przechowywać pellet w ściśle określonych warunkach. Dobrze aby było to chłodne miejsce, które jest zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli do naszego produktu dostanie się wilgoć, wiele jego właściwości takich jak wchłanialność może zaniknąć. Dużym plusem jeśli chodzi o składowanie pelletu ze słomy jest to, że pakowany jest w worki foliowe po około 15-20 kg. Jest to duża oszczędność miejsca składowania. Samo użytkowanie tego produktu również jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze w porównaniu z innymi produktami opałowymi jak węgiel, przy którym bardzo często można się ubrudzić.

Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki