Co to jest pellet?
Wielu ludzi zastanawia się co to jest pellet. Niektórzy nie słyszeli nigdy tej nazwy, warto więc wytłumaczyć dokładnie co to takiego jest i jak powstaje.
Potocznie można powiedzieć, że pellet to mały granulat, służący do ogrzewania naszego domu lub mieszkanie. Jednakże jest to duże uproszczenie, ponieważ zastosowań i rodzajów pelletu jest bardzo dużo na naszym rynku, dlatego nie można aż tak bardzo upraszczać definicji. Idąc za terminem bardziej profesjonalnym, pellet jest to produkt grzewczy, który należy do grupy paliw ekologicznych.
Najbardziej popularną odmianą pelletu, jest pellet drewniany. Tego rodzaju pellet powstaje z resztek trocin. Jednakże, tak jak wcześniej było wspomniane, możemy również spotkać wiele innych rodzajów pelletu. Na przykład pellet z łuski słonecznika, pellet ze słomy czy pellet dębowy.
Produkcja pelletu
Produkcja pelletu jest bardzo prostym procesem. Pellet powstaje przez skompresowanie materiału np. trocin w specjalnej maszynie. Materiał przeciska się przez specjalne matrycę, które formują granulki. Po przejściu tego procesu granulki są bardzo gorące, dlatego trzeba je szybko schłodzić. Następnie można przystąpić do pakowania granulatu. Pellet pakuję się najczęściej do worków foliowych BigBag o pojemności 1000 kg. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w szczególności dla dużych odbiorców i hurtowni. Dla prywatnych odbiorców, którzy nie potrzebują aż takiej ilości, pellet pakowany jest w worki po 15 kg. Pellet 15kg jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie przy codziennym użytkowaniu.
Pellet sprzedawany w Unii Europejskiej nie może mieć więcej niż 10% wody. Jest to norma, której nie może przekraczać, ponieważ pellet musi mieć bardzo niską zawartość popiołu oraz mały współczynnik emisji CO2.
Ile kosztuje pellet
W zależności od producenta, pory roku czy sytuacji na rynku ceny pelletu mogą wahać się w granicach od 700 do 1000 zł za tonę. Cena będzie również zależeć od ilości jaką jesteśmy zainteresowani oraz oczywiście od jakości produktu. Klasy pelletu są różne, najniższa klasa A2 będzie w tym przypadku najtańsza, natomiast klasa A1, która nadaje się najlepiej do domowych kotłów będzie najdroższa.
Zapotrzebowanie na eko pellet
Obecnie popularność pelletu rośnie z roku na rok. W Europie zachodniej jest to jedno z bardziej popularnych paliw, w Polsce natomiast pellet dopiero wchodzi na rynek. Większość z nas woli klasyczne metody opału np. węgiel czy drewno. Jednak świat idzie w kierunku rozwiązań bardziej ekologicznych. Nasze środowisko jest codziennie zatruwane coraz bardziej, widzimy to szczególnie w dużych miastach zimą, gdzie w powietrzu czujemy a czasami nawet widzimy smog. Warto przestawić się jak najszybciej na bardziej ekologiczne metody opału i zacząć poprawiać stan naszego powietrza.